Breviar on-line

Vizitatori on-line

Avem 16 vizitatori online

Traducere / Translation




Designed by:
Moses Moses
Conducere PDF Imprimare Email
Scris de prof. ing. Florin Moize   
Duminică, 10 August 2008 06:30

Pr. Dr. Anton Săboanu

Pr. Prof. Dr. Anton Saboanu

S-a născut la 26 septembrie 1958 la Butea - Iaşi. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1973 la Butea, Şcoala de Cantori în anul 1977 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1984. A urmat studii postuniversitare la Institutul de Liturgie Pastorală "S. Giustina" din Padova, unde a obţinut licenţa în liturgică pastorală, şi la Universitatea din Bucureşti, unde a obţinut doctoratul în teologie. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1984 la Iaşi de către ep. Balint Lajos. A activat ca vicar la Gherăeşti (1 august 1984 - 1 august 1986), Iaşi "Adormirea Maicii Domnului" (1 august 1986 - 19 martie 1991), paroh la Paşcani (1 august 1991 - 1 octombrie 1991), student la "S. Giustina" din Padova, Italia (1 octombrie 1991 - 1 octombrie 1993), director la Liceul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Bacău (1 octombrie 1993 -), director la Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" din Bacău (1 septembrie 1994 -).

În perioada 2000 – 2007 urmează studii de doctorat în cadrul Universităţii Bucureşti, catedra de teologie şi în septembrie 2007 susţine teza de doctorat intitulată „Izvoarele biblice ale rugăciunii liturgice” primind titlul de doctor în teologie.

----------------------------------------------------

Pr. Cristian Ignat

Pr. Cristian Ignat S-a născut la 5 mai 1978 la Comăneşti - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase la Pustiana în anul 1992, liceul la Seminarul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Bacău în anul 1996 şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 2003. A făcut studii postuniversitare la Universitatea Pontificală Gregoriana din Roma (2006-2008), obţinând licenţa în teologie spirituală. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2003 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Nicolae Bălcescu (1 august 2003 - 30 iulie 2006), formator la Seminarul Teologic "Sfântul Iosif" din Bacău (1 septembrie 2008 -).

 

 

 

 

-----------------------------------------------------

Pr. Farcas Catalin

Pr. Catalin FarcasS-a născut la 4 aprilie 1984 la Bacău. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 2010. A fost sfinţit preot la 11 iunie 2010 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Focşani (1 august 2010 - 19 octombrie 2011), Iaşi "Adormirea Maicii Domnului" (20 octombrie 2011 - 31 iulie 2012), formator la Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" Bacău (1 august 2012 - ).

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------

Pr. Ioan Balan

S-a născut la 10 februarie 1981 la Huşi - Vaslui. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1995 la Huşi, Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" din Bacău în anul 2001 şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 2008. A fost sfinţit preot la 24 iunie 2008 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. Activează ca vicar la Bacău "Sfântul Nicolae" (1 august 2008 - 31 august 2010), capelan pentru spitalele din Bacău (1 septembrie 2009 - 31 august 2010), formator la Seminarul "Sfântul Iosif" din Bacău (1 septembrie 2010 - 31 iulie 2012), studii la Universita Pontificia Salesiana (1 august 2012 - 31 iulie 2014), formator la Seminarul "Sfântul Iosif" Bacău (1 august 2014 -).

 

 

 

 

-----------------------------------------------------

Pr. Tarciziu Grădinaru

S-a născut la 30 aprilie 1986 la Ploscuţeni. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 2012. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2012 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Satu Nou (Neamţ) (1 august 2012 - 31 iulie 2014), formator la Seminarul "Sfântul Iosif" Bacău (1 august 2014 -).

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------

Pr. Marius Cojan

S-a născut la 29 aprilie 1982 la Bacău. A absolvit Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 2010. A fost sfinţit preot la 11 iunie 2010 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. Activează ca vicar la Săbăoani "Sfântul Mihail" (1 august 2010 - 31 iulie 2013) si vicar la Roman – Inima Neprihanita a Mariei (1 august 2013 – 31 iulie 2015). Începând de la data de 1 august 2015, activează ca vicar la Iaşi “Sfânta Tereza a Pruncului Isus”, până la 31 ianurie 2018. Începând cu 1 februarie 2018 este numit formator la Seminarul "Sfântul Iosif" Bacău (1 februarie 2018 -).