Breviar on-line

Vizitatori on-line

Avem 41 vizitatori online

Traducere / Translation




Designed by:
Moses Moses
Preoţi care au activat PDF Imprimare Email
Scris de Moses   
Sâmbătă, 07 Iulie 2007 09:54

Prefecţi:

Pr. Costel Ţăranu

Pr. Costel TaranuS-a născut la 19 octombrie 1977 la Ciugheş - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1992 la Ciugheş, Liceul Seminarial în anul 1996 la Bacău şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 2002. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2002 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Butea (1 august 2002 - 1 august 2004), Valea Mare (1 august 2004 - 1 august 2006), formator la Seminarul Liceal Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Bacău (1 august 2006 - 1 septembrie 2014), paroh la Satu Nou - Bacău (1 septembrie 2014).

 

 

 

 

Pr. Vincenţiu Burlacu

Pr. Vicentiu BurlacuS-a născut la 27 noiembrie 1971 la Satu Nou - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1986 la Satu Nou; Liceul Teoretic "Costache Negri" Târgu Ocna în anul 1988, Şcoala de Cantori în anul 1990 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1996. A fost sfinţit preot la 24 iunie 1996 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Pustiana (1 august 1996 - 1 august 1999), Bacău "Sfântul Nicolae" (1 august 1999 - 19 martie 2002), paroh la Horgeşti (19 martie 2002 - 17 septembrie 2006), director spiritual la Seminarul "Sfântul Iosif" Bacău (17 septembrie 2006 - 1 martie 2014), paroh la Şcheia (1 martie 2014).

 

 

 

 

Pr. Eugen Budău

Pr. Eugen Budau

S-a născut la 6 decembrie 1958 la Horgeşti - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 9 clase în anul 1974 în satul natal, Şcoala de Cantori în anul 1977 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1984. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1984 la Iaşi de către ep. Balint Lajos. A activat ca vicar la Adjudeni (1 august 1984 - 1 martie 1986), paroh la Vizantea (1 martie 1986 - 1 decembrie 1989), Lovrin, jud. Timiş (1 decembrie 1989 - 1 septembrie 1991), prefect la Seminarul din Iaşi (1 septembrie 1991 - 1993), prefect la Seminarul din Bacău (1993 - 1 august 1996), paroh la Bacău "Sfânta Cruce" (1 august 1996 - 30 august 2009), student la Institutul de Muzică din Aosta, Italia, şi colaborator în activitatea pastorală la Parohia "San Lorenzo" din Aosta (1 septembrie 2009 -).

 

 

——————————————

Pr. Petru Sescu

Pr. Petru Sescu

S-a născut la 3 aprilie 1965 la Săbăoani - Neamţ. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1979 la Săbăoani, Liceul "Roman Vodă" din Roman în anul 1983 şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1991. A fost sfinţit preot la 26 mai 1991 la Roma de către papa Ioan Paul al II-lea. A activat ca vicar la Bacău (11 august 1991 - 1 septembrie 1994), prefect de disciplină la Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" din Bacău (1 septembrie 1994 - 1 ianuarie 2004), econom diecezan la Episcopia Romano-Catolică de Iaşi (1 ianuarie 2004 -), paroh la Iaşi "Sfânta Tereza a Pruncului Isus" (14 aprilie 2010 -).

 

——————————————-

Pr. Toma Encuţă

 

Pr. Encuta Toma

S-a născut la 19 august 1961 la Răducăneni - Iaşi.
A absolvit Şcoala Generală de 10 clase în anul 1978 la Răducăneni, clasa a XI-a la Răducăneni, Şcoala de Cantori în anul 1983 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1989.
A fost sfinţit preot la 25 iunie 1989 la Iaşi de către ep. Ioan Robu.
A activat ca vicar la Ciugheş (1 august 1989 - 15 august 1991), Săbăoani (15 august 1991 - 1 septembrie 1996), formator la Seminarul "Sfântul Iosif" Bacău (1 septembrie 1996 - 30 noiembrie 1999), paroh la Săbăoani (30 noiembrie 1999 -)

 

 

——————————————

Pr. Sorin Brandiu

 

Pr. Sorin Brandiu

S-a născut la 14 aprilie 1973 la Bacău.
A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1987 la Bacău, Şcoala de Cantori în anul 1992 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1998.
A fost sfinţit preot la 24 iunie 1998 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel.
A activat ca vicar la Gherăeşti (1 august 1998 - 31 decembrie 1999), prefect la Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" Bacău (1 ianuarie 2000 - 30 august 2004), vicar la Essen, Germania (1 septembrie 2004 - 15 august 2009), vicar la Köln, Germania (15 august -)

 

——————————————

Pr. Victor Solomon

Pr. Victor Solomon

S-a născut la 18 decembrie 1976 la Luizi-Călugăra - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1991 la Luizi-Călugăra, Liceul Seminarial în anul 1995 la Bacău şi Facultatea de teologie la Philosophisch-Teologische Hochschule der Pallottiner în Vallendar bei Koblenz, Germania, în anul 2001. A fost sfinţit preot la 29 iunie 2002 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Adelzhausen, Germania (1 iulie 2002 - 31 decembrie 2002), Adjudeni (1 februarie 2003 - 31 iulie 2004), prefect la Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" din Bacău (1 august 2004 - 31 iulie 2008), pastoraţie în Arhidieceza de Köln, Germania (15 august 2008 -).

 

_______________________________________________


Pr. Lucian Simon

Pr. Simon Lucian

S-a născut la 11 decembrie 1973 la Lespezi - Bacău. A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1988 la Lespezi, a studiat trei ani la liceu în Bacău, Liceul Seminarial în anul 1993 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1999. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1999 la Iaşi de către ep. Petru Gherghel. A activat ca vicar la Bacău "Sfânta Cruce" (1 august 1999 - 1 august 2002), Gherăeşti (1 august 2002 - 1 septembrie 2003), preşedintele Asociaţiei Caritas din Roman (1 august 2003 - 31 decembrie 2003), formator la Seminarul Liceal "Sfântul Iosif" din Bacău (1 ianuarie 2004 - 31 august 2010). Din 1 septembrie este numit director la Asociaţia Caritas Bacău.

 





—————————————————————————————–

 

Spirituali:

Mons. Petru Mareş

Mons. Petru Mares

S-a născut la 28 iunie 1940 la Faraoani - Bacău.
A absolvit Şcoala Generală 7 clase în anul 1954 la Valea Mare, Şcoala de Cantori în anul 1959 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1965.
A făcut studii postuniversitare la Universitatea Pontificală Gregoriana din Roma, unde a obţinut licenţa în teologie spirituală, doctorat în teologie (specializare spiritualitate).
A fost sfinţit preot la 29 iunie 1965 la Alba Iulia de către ep. Marton Aron.
A activat ca vicar la Focşani (1 noiembrie 1967 - 1 noiembrie 1972), Oituz (1 noiembrie 1972 - 1 iunie 1978), colaborator la biserica "Sfântul Martin" din Roma, Italia (1 iunie 1978 - 25 iulie 1986), vicar la Iugani (25 iulie 1986 - 30 iulie 1988), vicarius expositus la Bârlad (30 iulie 1988 - 31 iulie 1989), paroh la Valea Seacă (1 august 1989 - 22 septembrie 1990), director spiritual la Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi (22 septembrie 1990 - 29 septembrie 1994), director spiritual la Seminarul din Bacău şi Liceul Catolic din Bacău (29 septembrie 1994 - 1 iulie 1997), director naţional pentru Operele Misionare Pontificale în cadrul Congregaţiei pentru Evanghelizarea Popoarelor (13 iunie 1997 - 17 septembrie 2009), Conferinţa Episcopilor din Română (10 iulie 1997 - 17 septembrie 2009), colaborator parohial la Bacău "Sfântul Nicolae" (29 septembrie 1994 - 17 septembrie 2009).
La 4 februarie 2002 papa Ioan Paul al II-lea l-a cooptat între capelanii săi (ad vitam).
A decedat la 17 septembrie 2009 la Bacău şi a fost înmormântat la Faraoani.

 

——————————————

Pr. Iosif Păuleţ

 

Pr. Iosif Paulet

S-a născut la 17 octombrie 1954 la Tămăşeni - Neamţ.
A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1969 la Tămăşeni, Şcoala de Cantori în anul 1973 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1979.
A fost sfinţit preot la 29 iunie 1979 la Iaşi de către ep. Iakob Antal.
A activat ca vicar la Oţeleni (1 august 1979 - 1 octombrie 1980), Pildeşti (1 octombrie 1980 - 6 decembrie 1982), Iugani (6 decembrie 1982 - 13 decembrie 1982), Roman (13 decembrie 1982 - 1 august 1983), paroh la Schineni (1 august 1983 - 1 martie 1987), Cireşoaia (1 martie 1987 - 1 septembrie 1991), spiritual la Seminarul din Iaşi (1 septembrie 1991 - 1 septembrie 1994), spiritual la Seminarul din Bacău (1 septembrie 1994 - 1 martie 1996), paroh la Oneşti (1 martie 1996 -), decan de Trotuş (28 martie 1996 -).

 

——————————————

Pr. Mihai Percă

 

Pr. Mihai Perca

S-a născut la 26 septembrie 1958 la Săbăoani - Neamţ.
A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1973 la Săbăoani, Grupul Şcolar nr. 1 din Roman în anul 1976, Şcoala de Cantori în anul 1979 la Iaşi şi Institutul Teologic Romano-Catolic "Sfântul Iosif" din Iaşi în anul 1986.
A fost sfinţit preot la 29 iunie 1986 la Iaşi de către ep. Ioan Robu.
A activat ca vicar la Mărgineni (1 august 1986 - 1 octombrie 1987), Gioseni (1 octombrie 1987 - 17 noiembrie 1987), Bacău (17 noiembrie 1987 - 14 aprilie 1991), paroh la Moineşti (15 aprilie 1991 -)

 

——————————————

Pr. Cazimir Biur

 

Pr. Cazimir Biur

S-a născut la 25 ianuarie 1956 la Galbeni - Bacău.
A absolvit Şcoala Generală de 8 clase în anul 1971 la Valea Seacă, clasele a IX-a şi a X-a, în anul 1975, la Liceul "Vasile Alecsandri" Bacău, Şcoala de Cantori în anul 1977 la Iaşi şi Institutul Teologic din aceeaşi localitate în anul 1984.
A fost sfinţit preot la 29 iunie 1984 la Iaşi de către ep. Balint Lajos.
A activat ca vicar la Satu Nou - Bacău (1 august 1984 - 23 septembrie 1984), Oţeleni (23 septembrie 1984 - 23 august 1986), Valea Mare (23 august 1986 - 3 martie 1987), Butea (4 martie 1987 - 5 august 1989), Bucureşti, Bărăţia (6 august 1989 - 10 noiembrie 1989), paroh la Urziceni (11 noiembrie 1989 - 8 septembrie 1990), Berzunţi (9 septembrie 1990 - 7 august 1993), colaborator la Săbăoani (8 septembrie 1993 - 1 iulie 1996), paroh la Vizantea (2 iulie 1996 - 14 septembrie 1997), spiritual la Liceul Teologic "Sfântul Iosif" Bacău (15 septembrie 1997 - 10 septembrie 2005), paroh la Valea Mare (11 septembrie 2005 -).

 

____________________


Pr. Eduard-Mihai Coşa

Pr. Eduard-Mihai CosaS-a născut la 04.10.1964 în localitatea Valea Mare – Faraoani, jud. Bacău.

După absolvirea şcolii gimnaziale din localitatea natală, urmează cursurile liceale şi obţine în anul 1983 diploma de bacalaureat la Liceul Aeronautic Bacău.

Între anii 1983 – 1985 satisface stagiul militar după care susţine examenul de admitere la Institutul Teologic Romano Catolic Iaşi devenind absolvent al acestui Institut. Este hirotonit preot pe 24. 06.1991 şi numit vicar colaborator în Parohia Pustiana. În martie 1994 este transferat la Parohia „Sf. Iosif” din Piatra Neamţ până la 4 august 1996 când este numit paroh în noua Parohie „Sf Tereza”, tot în Piatra Neamţ. Între anii 2000 – 2002 obţine Licenţa în Teologie cu specializare în Spiritualitate la Institutul Pontifical Teresianum din Roma. Din 2002 activează ca Spiritual şi Profesor la Seminarul minor şi la Liceul Teologic Romano-Catolic Bacău. Este membru în Consiliul Pastoral Diecezan şi Responsabil al Oficiului Diecezan pentru Cler.

____________________

 

 

Ultima actualizare în Joi, 25 Septembrie 2014 12:15